Korona Europy, Klub Zdobywców Korony Europy, książeczka Korona Europy, odznaka Korona Europy, Polska turystyka, GOPR, PTTK, PTT, idę w góry... , strona dla pasjonatów gór, cieszyć się życiem

© Copyright Klub Zdobywców Korony Europy & CS & RK 2020-22 - All Rights Reserved

Korona Pirenejów - wykaz szczytów i tras

Wykaz szczytów - Korona Pirenejów I


   W pierwszej wersji Korony Pirenejów zostały wybrane najwyższe szczyty całego łańcucha Pirenejów, poszczególnych jego części i w państwach leżących w tych górach (Francji, Andory i Hiszpanii).
W skład tej korony wchodzi więc 9 szczytów, ułożonych według wysokości (w układzie: nazwa szczytu, wysokość, część łańcucha Pirenejów, kraj):

1. Bisaurín 2670 m n.p.m. Pireneje Zachodnie, Hiszpania,
2. Pic du Midi de Bigorre 2877 m n.p.m. Pireneje Centralne,
    Francja,
3. Pic de Coma Pedrosa 2942 m n.p.m. Pireneje Wschodnie,
    Andora (najwyższy szczyt w Andorze),
4. Pica d'Estats 3140 m n.p.m. Pireneje Wschodnie,
    Hiszpania/Francja,
5. Vignemale 3298 m n.p.m. Pireneje Centralne,
Francja/Hiszpania (najwyższy szczyt francuski w Pirenejach),
6. Pico de la Maladeta 3309 m n.p.m. Pireneje Centralne,
    Hiszpania,
7. Monte Perdido 3355 m n.p.m. Pireneje Centralne,
    Hiszpania,
8. Pico Posets 3375 m n.p.m. Pireneje Centralne, Hiszpania,
9. Pico de Aneto 3404 m n.p.m. Pireneje Centralne, Hiszpania
    (najwyższy pirenejski szczyt w Hiszpanii i całych Pirenejów).

Średnia wysokość n.p.m. szczytów składających się na Koronę Pirenejów I wynosi 3153 m n.p.m. i co ciekawe jest wyższa nawet od alpejskiej (mimo tego, że Alpy są przecież o 1400 m wyższe od Pirenejów).

Wykaz tras - Korona Pirenejów II


   Do drugiej wersji odznaki Korona Pirenejów zostały wybrane wędrówki szlakami, w tym długodystansowymi. Ich przejście dostarcza niezapomnianych wrażeń i widoków, których nie zaznają turyści, zdobywający wyłącznie szczyty. Wiele fragmentów tych tras jest dostępnych również dla rodzin
z dziećmi lub osób o średniej kondycji.

Haute Randonnée Pyrénéenne- Wysokogórski Szlak Pirenejów, poprowadzony przez całe Pireneje, możliwie blisko głównej grani. Wielokrotnie przekracza granicę, przeskakując pomiędzy Francją i Hiszpanią oraz przecinając Andorę. HRP prowadząc przez wysokie szczyty i przełęcze, góruje trudnością nad pozostałą dwójką.

GR 10 i GR 11 to szlaki również biegnące przez całą długość Pirenejów. Pierwszy poprowadzony jest po stronie francuskiej
i łączy dwa miasta Hendaye i Banyuls-sur-Mer. Drugi, będący odbiciem lustrzanym, prowadzi po stronie hiszpańskiej, spinając brzegi dwóch mórz (przylądki Cape Higuer i Cap de Creus).
Wymienione szlaki liczą około 800-900 km i wymagają 45-55 dni wędrówki.
Przez Pireneje biegnie także Droga Św. Jakuba do Santiago de Compostela.

Do zdobycia odznaki Korona Pirenejów II wystarczy przejście odcinków wyżej wymienionych szlaków (lub innych zaproponowanych przez turystę) o odpowiedniej długości lub czasie przejścia (Regulamin).